Kontakt din lokale  Sommerfugleambassadør

Hvad er en Sommerfugleambassadør?

Rundt omkring i Danmark sidder en række frivillige Sommerfugleambassadører klar til at hjælpe din virksomhed, institution eller forening med at blive Sommerfuglepartner. Sammen med Danmarks Naturfredningsforening yder jeres lokale Sommerfugleambassadør råd og vejledning til jeres insektvenlige areal og hjælper eksempelvis med plantevalg og forslag til naturelementer. I listen nedenfor kan du se, hvilken ambassadør der er tættest på dig.

Region Midtjylland
 

Skanderborg
Eva Nikolajsen
eva.nikolajsen@gmail.com

Syddjurs
Nanna Feldthaus
n-feldthaus@hotmail.com

Aarhus
Anne Lund
anne.lund.brabrand@gmail.com


Region Sjælland
 

Kalundborg
Shila Birgitte Jensen
vildsommerfugl@gmail.com

Køge
Asthildur Arnadottir
ast.arnadottir@gmail.com

Odsherred
Henrik Grüttner
hg@eco-forum.dk

Slagelse
Frida Jønsson
frida_faerch@outlook.dk

Stevns
Gitte Fabech
gfabech@gmail.com

Vordingborg
Soleah Lund Christensen
soleah@protonmail.com

Region Syddanmark
 

Esbjerg
Carsten Mathiesen
cm@egonline.dk

Fredericia
Inger Birkebæk Christensen
ikristensen3@hotmail.com

Haderslev
Jørgen Baastrup Jensen
jbaastrupjensen@gmail.com

Middelfart
Freya Christina Maj Frederiksen
freyachristina@hotmail.com

Nyborg
Nanna Bille Adamsen
n_bille@hotmail.com

Vejen
Birgit Brink Lorenz
bbrinklorenz@gmail.com
Ritta Kloppenborg
kloppenborg.ritta@gmail.com


Region Nordjylland
 

Jammerbugt
Lotte Engelbrecht Christensen
sommerfugl@timianslandet.dk

Thisted
Marlene Lundgren Kiel
kloppenborg.ritta@gmail.com

Aalborg
Mads Nørgaard Madsen
aalborgsommerfugl@outlook.dk

Region Hovedstaden
 

Bornholm
Michael Stoltze
naturogide@gmail.com

Brøndby
Mikkel Ejsing
me@resonans.dk

Furesø
Karin Therkelsen
kktherkelsen@hotmail.com

Gentofte
Rikke Lyse
lyserikke@gmail.com

Høje-Taastrup
Kenneth Finn Penter
kpn@implement.dk
Betina Løvbeck Jensen
betinaloevbeck@gmail.com

København
Jeppe Schou
jepschou@gmail.com

Rudersdal
Margrethe Herning
m.herning@hotmail.com
Mikael Sundby
mikael.sundby@gmail.com

Tårnby
Edith Jager Andersen
ejasommerfugl@gmail.com

keyboard_arrow_up